Linka treningowa dla psa – jak używać?

Uczysz swojego pupila przywołania? Chcesz zapewnić mu więcej swobody, ale z różnych powodów nie możesz spuszczać go ze smyczy? Rozwiązaniem jest linka treningowa dla psaJak używać tego narzędzia, by stało się ułatwieniem podczas spacerów i nauki komend? O czym pamiętać, wybierając linkę treningową? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Co to jest linka treningowa dla psa?

Linka treningowa to bardzo praktyczne akcesorium, które od smyczy miejskich różni się przede wszystkim długością. Zazwyczaj ma od 5 do 10 metrów, choć na rynku można znaleźć także dłuższe modele, sięgające nawet 20 metrów. Głównym celem używania linki treningowej jest zapewnienie psu swobody ruchu przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad jego zachowaniem. Jest to szczególnie ważne podczas nauki przywołania i rezygnacji, gdzie linka pozwala na powtarzanie ćwiczeń bez narażania zwierzaka (i otoczenia) na niebezpieczeństwo. 

Ale linka/smycz treningowa przydaje się nie tylko do treningów. Możesz wykorzystać ją na przykład podczas spacerów w lesie, gdzie puszczanie psów luzem jest zabronione, lub w nieznanym terenie – zwłaszcza jeśli Twój zwierzak ma silny instykt łowiecki. Dzięki lince pies może swobodnie biegać i eksplorować, co zaspokaja jego naturalne potrzeby, a jednocześnie masz nad nim pełną kontrolę.

Czym powinna się charakteryzować linka treningowa?

Jaka linka treningowa dla psa jest najlepszym wyborem? Na co zwrócić uwagę podczas doboru tego narzędzia? Przede wszystkim linka treningowa dla szczeniaka lub dorosłego psa powinna być wytrzymała, tak by zapewnić pupilowi pełne bezpieczeństwo – nawet gdy mocniej pociągnie. Oprócz tego dobrze, by była wodoodporna: nie nasiąkała wodą podczas deszczu czy kontaktu z mokrym podłożem. Dzięki temu zawsze będzie tak samo lekka, a do tego łatwo utrzymasz ją w czystości.

W przypadku smyczy treningowych bardzo dobrze sprawdzają się akcesoria wykonane z takich materiałów, jak Hexaline i Biothane, które są mocne, odporne na uszkodzenia i działanie wody, a do tego estetyczne. Szczególnie praktycznym rozwiązaniem są taśmy we wzór plastra miodu, które zapewniają pewny chwyt i brak poślizgu.

Oprócz taśmy zwróć też uwagę na karabińczyk. Powinien być solidny i dopasowany do wielkości zwierzaka, tak by nie uległ uszkodzeniu w trakcie spaceru lub treningu – gdy pupil mocniej szarpnie. Wytrzymała taśma w połączeniu z mocnym karabińczykiem to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa czworonoga.

Linka treningowa dla psa – jak używać?

Wiesz już, czym powinna się charakteryzować smycz treningowa. Ale jak używać tego narzędzia, tak by rzeczywiście ułatwiło Wam treningi i spacery? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

  • Wiele osób rezygnuje z używania linek treningowych, ponieważ są długie i mogą plątać się między nogami – zarówno psa, jak i opiekuna. Aby tego uniknąć, na bieżąco skracaj nadmiar taśmy, trzymając ją zwiniętą w pętlę w dłoni, zamiast pozwalać jej luźno ciągnąć się po ziemi. Wystarczy kilka spacerów, by opanować umiejętność manewrowania długą smyczą do perfekcji, więc nie warto się zrażać początkowym zagubieniem.
  • Jeśli chcesz dać psiakowi jak najwięcej swobody, na przykład podczas spaceru na łące, możesz puścić linkę, tak by zwierzak ciągnął ją po ziemi. Jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego – na przykład zobaczysz w oddali zwierzynę – wystarczy że przydepniesz taśmę nogą i na chwilę ograniczysz wolność pupila. Pamiętaj jednak, by zachować ostrożność – jeśli linka ma rączkę, może zahaczyć się na przykład o gałąź i gwałtownie zatrzymać biegnącego psa. Dokładnie obserwuj więc środowisko.
  • Jeśli planujesz puszczać linkę, na przykład podczas zaawansowanego etapu nauki przywołania, zabierz na spacer butelkę z wodą – zwłaszcza jeśli aura na zewnątrz jest typowo jesienna. Dzięki temu szybko opłuczesz rączkę i nie pobrudzisz sobie dłoni po podniesieniu smyczy z ziemi.
  • Nie obwijaj ręki czy dłoni taśmą bezpośrednio, bo może to spowodować uszkodzenie nadgarstka przy szarpnięciu oraz brak szybkiej kontroli.

Na koniec: pamiętaj o rozsądku. Każdorazowo dostosuj sposób korzystania z linki do miejsca i okoliczności – nie dawaj psiakowi biegać na pełnej długości smyczy, kiedy poruszacie się w pobliżu ruchliwej ulicy czy mijając grupę ludzi. 

Linka treningowa dla szczeniaka i dorosłego psa – podsumowanie

Jednym z najbardziej przydatnych akcesoriów w życiu z czworonogiem jest smycz treningowa dla psa. Trzeba jednak wiedzieć, jak używać tego narzędzia w prawidłowy i bezpieczny sposób. Ze smyczy treningowej warto korzystać podczas treningów przywołania i rezygnacji, a także spacerów w naturze. Należy robić to z głową – dbając o to, by linka nie plątała się między nogami i nie tworzyła zagrożenia dla psa, opiekuna ani innych osób czy zwierząt. Dłuższa, mocna smycz szczególnie przydaje się na etapie szkolenia i socjalizacji szczeniaków oraz psów po adopcji, jednak nawet dorosłe, zrównoważone czworonogi mogą dzięki niej zyskać trochę więcej swobody – na przykład podczas spacerów po lesie czy wędrówek w górach.

Jeśli chcesz kupić linkę treningową dla psa, sprawdź co oferuje nasz sklep z akcesoriami dla psów. Tworzymy ręcznie robione smycze o różnych długościach, wykonane z najlepszych, oryginalnych materiałów: Hexaline i Biothane. Nasze produkty gwarantują wytrzymałość, są łatwe w utrzymaniu czystości i dostępne w wielu pięknych kolorach. Na pewno ułatwią Ci codzienne życie z pupilem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *